top of page

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II powstała w Opolu w 1947 roku. Od tej chwili kreuje i wywiera wpływ na życie kulturalne stolicy polskiej piosenki. Miejska Biblioteka znajduje się w urokliwym zakątku miasta, tuż nad kanałem Ulgi, przy tak zwanej "Opolskiej Wenecji".

Nowa siedziba opolskiej MBP została otwarta w 2011 roku i natychmiast zawojowała serca mieszkańców miasta. Nowoczesny gmach jest w znacznym stopniu przeszklony oraz odpowiednio nasłoneczniony. Szklana bryła została dobudowana do dziewiętnastowiecznej kamienicy przy ul. Minorytów. Frontową ścianę biblioteki ozdabiają wiersze Edwarda Stachury - w językach polskim i angielskim.

Budynek zajmuje powierzchnię 2366 mkw. Zostało tu zgromadzonych ponad 50 tysięcy książek, z czego około 4500 znajduje się w księgozbiorze podręcznym. Czytelnicy biblioteki mają wolny dostęp do półek. Budynek jest tak zaprojektowany by umożliwić osobom niepełnosprawnym swobodne korzystanie z biblioteki. Parter zajmują: duża sala konferencyjna – miejsce spotkań literackich, koncertów oraz innych wydarzeń kulturalnych, galerie: Fotogaleria oraz Galeria Zamostek – prezentowane są w nich wystawy artystyczne i literackie. Na pierwszym i drugim piętrze znajdują się: Wypożyczalnie, Czytelnia czasopism, Dział Informacji-Czytelnia, Mediateka oraz Wypożyczalnia dla dzieci - Pokój Bajek. Trzecie piętro zajmują działy merytoryczne, magazyny oraz administracja Miejskiej Biblioteki. Na terenie całej biblioteki działa bezprzewodowy Internet.

 

Biblioteka Główna MBP

ul. Minorytów 4

45-017 Opole

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu jest centralną biblioteką publiczną w województwie opolskim, wchodzącą w skład ogólnokrajowej sieci bibliotecznej, której zbiory w części tworzą narodowy zasób biblioteczny. Jej  celem jest zachowanie i ochrona dziedzictwa narodowego, organizując i zapewniając dostęp do zasobów dorobku nauki i kultury polskiej oraz światowej. Posiada również status biblioteki naukowej. W roku bieżącym obchodzi 65-lecie swojej działalności.

 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w Opolu

ul. Piastowska 18-20

45-081 Opole

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu

ul. Kościuszki 14

45-062 Opole

Biblioteka Główna Uniwersytetu Opolskiego

Biblioteka Główna Uniwersytetu Opolskiego to największa biblioteka naukowa na  Opolszczyźnie, której zbiory przekraczają milion woluminów. Służy pracownikom i studentom Uniwersytetu Opolskiego w pracy naukowej i dydaktycznej. Przyczynia się do popularyzacji wyników najnowszych badań naukowych. Stanowi również otwarte i przyjazne miejsce dla wszystkich, którzy pragną korzystać z jej bogatych zbiorów książek i czasopism zarówno w wersji drukowanej, jak i elektronicznej. Jako członek Śląskiej Biblioteki Cyfrowej udostępnia w niej nieodpłatnie własne cenne publikacje użytkownikom Internetu.

 

Biblioteka Główna Uniwersytetu Opolskiego

ul. Strzelców Bytomskich 2  

45-084 Opole  

Biblioteka Główna Politechniki Opolskiej

Biblioteka Politechniki Opolskiej pełni funkcję największej na Opolszczyźnie technicznej biblioteki naukowej, której zbiory stanowią m. in.: książki i czasopisma w wersji drukowanej i elektronicznej, normy, opisy patentowe, aprobaty techniczne. Prowadzi działalność informacyjną, dokumentacyjną, promocyjną i naukową oraz dokumentuje dorobek naukowy. Zapewnia także bezpłatny licencjonowany dostęp do krajowych i światowych baz danych. Biblioteka jest otwarta dla wszystkich chcących skorzystać z jej bogatych zbiorów. Zapraszamy do nas nie tylko studentów, doktorantów czy pracowników uczelni, ale także mieszkańców Opola i regionu.

 

Biblioteka Główna Politechniki Opolskiej

ul. gen. K. Sosnkowskiego 31

45-272 Opole

Biblioteka i Centrum Informacji Naukowej PMWSZ w Opolu

Biblioteka i Centrum Informacji Naukowej PMWSZ w Opolu rozpoczęła działalność 1 października 2003 roku będąc ogólnouczelnianą  jednostką organizacyjną, której naczelnym zadaniem jest wspieranie szeroko rozumianego procesu dydaktycznego Uczelni.

Biblioteka i Centrum Informacji Naukowej  PMWSZ w Opolu gwarantuje odpowiednią bazę dydaktyczną wraz z nowoczesnym wyposażeniem i wysokiej jakości zasoby biblioteczne wspomagające naukę i kształcenie studentów, zaspokajające ich potrzeby poznawcze, motywujące do pogłębiania wiedzy i umiejętności praktycznych  oraz wspierające rozwój naukowy i  zawodowy nauczycieli akademickich. Zasoby biblioteczne dostępne są bezpłatnie, w dogodnych dla użytkowników godzinach, także spoza lokalu Biblioteki, z wykorzystaniem najbardziej aktualnych źródeł informacji oraz nowoczesnych technologii informacyjnych.

Biblioteka PMWSZ  jest biblioteką naukową, specjalną, która gromadzi, opracowuje i udostępnia w różnych formach książki, czasopisma, zbiory specjalne (środki audiowizualne), nowoczesne dokumenty elektroniczne odpowiadające aktualnym specjalnościom kształcenia. Są to  publikacje z zakresu medycyny, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących kosmetologii, pielęgniarstwa i położnictwa, fizjoterapii, zdrowia publicznego  oraz nauk pokrewnych: biochemii, biofizyki, bioinżynierii, genetyki, higieny, etyki lekarskiej, pielęgniarskiej, a także psychologii,  socjologii medycyny, pedagogiki, pedagogiki specjalnej.

Biblioteka (wypożyczalnia, czytelnia, magazyn zbiorów) znajduje się  w centralnym punkcie Uczelni, łatwo dostępnym dla wszystkich kategorii użytkowników, także niepełnosprawnych.

 

Biblioteka i Centrum Informacji Naukowej Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu

ul. Katowicka 68

45-060 Opole

Please reload

bottom of page